Přejít k hlavnímu obsahu
x

Některé masově užívané léky zvyšují riziko vzniku demence

3. 5. 2018

Léky, které běžně užívají milióny lidí k léčbě depresí, Parkinsonovy nemoci či potíží s močovým měchýřem, mohou konzumenty v pozdějším věku vystavit výraznému zvýšení rizika, že je stihne demence. Zjistili to britští vědci z University of East Anglia (UEA).

Anxiolytika mohou způsobit delírium, epilepsii či demenci

19. 7. 2018

Anxiolytika mohou způsobit delírium, epilepsii či demenci

Velká část seniorů běžně užívá anxiolytika ze skupiny benzodiazepinů, tedy různé "prášky na spaní" nebo "na uklidnění", jako třeba Neurol, Diazepam či Lexaurin, aniž by věděli, že urychlují proces rozvoje demence..

Pellagra

Převzatý článek

7. 3. 2024

Pellagra (česky také pelagra, lombardské či červené malomocenství) je systémové onemocnění vznikající na podkladě avitaminózy, tj. nedostatku vitaminu niacinu (angl.zkr. NIcotinic ACid vitamIN), rovněž znám jako vitamin B3 či kyselina nikotinová (starší název "vitamin PP" - z angl. Pellagra Preventive factor) , kterou nacházíme v bílkovinách, obsahují tryptofan, jenž je v niacin zpracován.

Mnohe pripady „demencie“ su v skutocnosti vedlajsie ucinky tychto liekov

8. 7. 2018

Údaje publikované Alzheimerovou asociáciou sú pomerne znepokojivé. Dnes je v západnom svete postihnutý touto chorobou každý 60. človek. V roku 2050 sa odhaduje, že to bude každý 20. človek. Ide o šiestu najčastejšiu príčinu úmrtí. Zabíja viac ľudí než rakovina prostaty a rakovina prsníka dokopy.

Na Slovensku ochorie na Alzheimerovú chorobu jeden človek zhruba každú hodinu. Samozrejme, ide o štatistický priemer, keďže rozvoj tejto choroby trvá zvyčajne niekoľko rokov.

Budete raz aj vy jedným z nich?

Subscribe to demence