Přejít k hlavnímu obsahu
x
Tasemnice mohou infikovat nejen střeva, ale i mozek

Tasemnice mohou infikovat nejen střeva, ale i mozek

Americká televizní stanice CNN přišla před časem s varováním před možností výskytu tasemnic nejen ve střevech, ale za určitých okolností i v lidském mozku.

Varovali, že jakmile se do vás tito červi dostanou, mohou si najít cestu tělem, včetně očí, mozku nebo jiných tkání, a způsobit vážné zdravotní komplikace.

Jedná se o známého, ale zejména nebezpečného parazita – tasemnici z rodu Spirometra. Kromě toho však může mozek infikovat několik dalších druhů tasemnic.

Příběhy lidí, kterým byla diagnostikována tasemnice v hlavě

V roce 2014 lékaři objevili infekci tasemnicí u muže z Velké Británie. K nákaze došlo pravděpodobně během jeho pobytu v Číně.

Parazitický červ se objevil na magnetické rezonanci mozku. Poté, co se pohnul o 5 cm, si lékaři uvědomili, že červ je živý.

Dalším případem byl 50letý muž, který v roce 2008 trpěl bolestmi hlavy, záchvaty a ztrátou paměti. Stěžoval si také na ztrátu čichu.

Lékaři mu pak diagnostikovali 1 cm dlouhého červa v larvální fázi vývoje, který mu byl z hlavy odstraněn operací. Muž byl poté úspěšně vyléčen.

Celkem bylo mezi lety 1953 a 2013 zaznamenáno až 300 případů tasemnice spirometra.

Většina těchto případů se vyskytla v Asii, Africe a Latinské Americe. Již nyní se však objevují případy z Evropy.
 

Kdy a jak může dojít k infekci

Dr. Hayley Bennettová, genetička ze Sangerova institutu v Camridge, jejíž tým nedávno zkoumal genetický kód parazita, vysvětluje, že "tito červi mají nejzáhadnější životní cyklus, jaký jsme kdy studovali."

Dospělá forma tasemnice Spirometra se vyskytuje pouze ve střevech koček a psů. Prostřednictvím výkalů těchto živočichů se vajíčka tasemnic dostávají ven například do půdy nebo do vodních zdrojů, které kontaminují.

Následně larvy infikují hady, žáby a další volně žijící živočichy.

Zajímavou vlastností těchto larev je, že dokážou ve vodě přežít poměrně dlouho a čekat na dalšího hostitele.

Dalším hostitelem však může být také člověk. K tomu dochází buď při konzumaci kontaminovaných potravin, nebo při kontaktu s infikovanými zvířaty.

Jeden výzkumník popisuje, že v Cambridge měli jednoho pacienta, který se nakazil náhodným spolknutím vody při koupání v jezeře.

Dr. Bennet dodává: "Larvy tasemnice mohou tvořit cysty v kterékoli části těla, včetně mozku. Tyto cysty pak mohou způsobit slepotu, ochrnutí, poškození tkáně a dokonce smrt."

 

Tasemnice vepřové mohou také infikovat mozek

Existuje několik druhů tasemnic a mezi nimi jsou 3, které se dokážou dostat do mozku.

Helena Helmbyová z London School of Hygiene and Tropical Medicine uvádí, že "pro mozek je riziková hlavně prasečí tasemnice".

Jedná se o typ tasemnice Taenia Solium a k infekci dojde nejčastěji následujícími dvěma způsoby:

  1. Konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa, což vede k uhnízdění dospělé tasemnice ve střevech.
  2. Při kontaktu s výkaly infikovaných zvířat, což vede k infekci larvami a jejich následnému šíření do různých orgánů, včetně mozku.

Pokud dojde k napadení nervového systému, označuje se toto onemocnění jako neurocysticerkóza, která může vést k epilepsii.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v zemích s přirozeným výskytem těchto parazitů je jimi způsobena až 1/3 epileptických záchvatů.

 

Máme se čeho obávat?

Se současnou zvýšenou frekvencí cestování lidí a mezinárodního obchodu, včetně dodávek masa z různých zemí, se zvyšuje riziko přenosu a kontaminace těmito druhy parazitů.

Výzkumnice Gkrania Klotsas říká:

"Jsem si jistá, že se s tímto typem infekce budeme v naší zemi v budoucnu setkávat častěji. Už jsem zažil pacienty, kteří se nakazili, aniž by cestovali mimo Evropu."

Při cestování do oblastí s vyšším výskytem těchto druhů tasemnic se proto doporučuje být při konzumaci masa ostražitý a přísně dodržovat osobní hygienu, jako je časté mytí rukou.

Zatím se jedná převážně o chirurgickou léčbu, ale vědci v současné době zkoumají možnosti využití některých antiparazitárních a onkologických léků.

 

Zdroj