Měli bychom se bát viru Zika?
15. 5. 2016
15. 5. 2016
12. 2. 2018
Vedci sa rozhodli bojovať proti smrteľným ochoreniam. Pomôže neobľúbený hmyz.
Komáre sú väčšinou považované za nežiadúcu súčasť subtropického života. Vedci na Floride však tvrdia, že našli spôsob, ako využiť tento nepríjemný hmyz na ochranu ľudí pred smrteľnými chorobami. Výskumníci sa rozhodli, že vypustia milióny komárov infikovaných baktériami, ktoré obmedzia populáciu hmyzu. Laboratórni samci sú infikovaní baktériou Wolbachiou, ktorá nie je škodlivá pre ľudí.
5. 5. 2018
Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli migrující ptáci ze saharské Afriky. Není vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice. Pro člověka s oslabenou imunitou může být nemoc i smrtelná.
Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků na jižní Moravě. „Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice,“ upozorňuje epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně.
Autor článku - Karel Wagner
1. 9. 2018
Srbsko hlásí už 21 mrtvých
Virus západonilské horečky zabil letos v Srbsku už 21 lidí, jen za poslední týden nemoci podlehlo šest pacientů.
Chorobu způsobuje západonilský virus, který přenášejí komáři. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Dětem, seniorům a lidem s oslabeným imunitním systémem může způsobit encefalitidu či meningitidu. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.
28. 9. 2018
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila znepokojující čísla. Západonilská horečka, dříve spíše kuriozita, se objevuje na jihu a dokonce i ve středu Evropy. V srpnu nahlásili zdravotníci 401 nových případů.
Hlavní důvod je podle odborníků jasný, velmi brzký prudký nástup vysokých teplot ve spojení s občasnými srážkami, což je ideální pro šíření komárů, kteří pak infikují lidi.
13. 10. 2018
Uznávaný parazitológ Nasir Jalili z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v rozhovore pre Topky uviedol, že západonílska horúčka, ktorá si tento rok vyžiadala desiatky obetí v Európe, hrozí aj na Slovensku. Podľahla jej aj 72-ročná žena z Česka, ktorá sa pravdepodobne nakazila v tuzemsku. Najnovšie sa nakazil aj Čech okolo 50. roku života, ktorý v inkubačnej dobe taktiež nebol v cudzine. Smrteľný vírus prenášajú komáre.
29. 3. 2019
Onemocnění, jejichž přenašečem jsou komáři, se mohou kvůli klimatickým změnám do roku 2080 objevit i v Evropě a Severní Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases, podle níž nemocem, jako je virus zika, horečka dengue nebo žlutá zimnice, bude nově čelit další miliarda lidí.
22. 6. 2019
Lidé chodí ven v ochranných oblecích!
V Chorvatsku nastala komáří apokalypsa. Na internetu se objevují fotky děsivě poštípaných lidí, různých ochran proti dotěrnému hmyzu i velké komáří roje. Mezi nejvíce postižené části země patří Osijecko-baranjská župa a celkově východ země.
26. 9. 2019
Komár přenášející ziku nebo dengue už je v polovině země
K šíření komára tygrovaného přispívá zejména globální oteplování a mezinárodní doprava. Hmyz původně pochází z Asie.
Komár tygrovaný, který je schopen přenášet viry zika, dengue či chikungunya, se natrvalo usídlil již ve více než polovině francouzských departementů včetně Paříže. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které zveřejnilo mapu výskytu tohoto dvoukřídlého hmyzu, o tom informovala agentura AFP.