Přejít k hlavnímu obsahu
x
Liška obecná, zdroj obrázku Pixabay.com

Na Slovensku stoupá výskyt onemocnění, které způsobuje tasemnice

 

Jak se člověk může nakazit?

V posledních letech výskyt alveolární echinokokózy, kterou způsobuje tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis), u lidí na Slovensku stoupá, onemocnění je však stále vzácné. V současnosti se ročně zaznamenává 15 až 20 případů. Přesný počet pacientů je však obtížné určit pro dlouhou inkubační lhůtu onemocnění. Pro TASR to uvedla Daniela Antolová z Parazitologického ústavu Slovenské akademie věd.


"Úplně první případ onemocnění člověka byl na Slovensku zaznamenán v roce 2000. Následně došlo k postupnému nárůstu jeho incidence, přičemž zatímco do roku 2011 byly potvrzeny ročně jeden až tři případy onemocnění, od roku 2012 narůstal počet případů o pět až deset za rok ," přiblížila Antolová.


Objasnila, že tasemnice liščí je drobná tasemnice, která u člověka způsobuje onemocnění označované jako alveolární echinokokóza. "Dospělý jedinec dosahuje délky jen asi 1,2 až 3,54 milimetru a tloušťky do jednoho milimetru, proto je pouhým okem téměř neviditelný . Parazituje v tenkém střevě masožravců, nejčastěji lišek rezavých, méně často psů či vlků, které vylučují do vnějšího prostředí .


Doplnila, že člověk se může nakazit po náhodném požití vajíček, například při práci s kontaminovanou půdou, po konzumaci neumytého ovoce či zeleniny (nejčastěji lesních plodů) kontaminovaných půdou obsahující vajíčka a podobně.

 

Podle slov parazitoložky se ve střevě člověka z vajíčka uvolní drobná larvička, která migruje přes stěnu střeva do krve, kterou je zanášena do jater, kde dochází k vývoji larválního stadia tasemnice. "To se projevuje tvorbou cystických útvarů, které jsou špatně ohraničené od okolní tkáně, mají tendenci přerůstat do okolí a dokonce i metastázovat do jiných orgánů ," objasnila. Zdůraznila také, že mezilidský přenos onemocnění není možný.


Odbornice dále upřesnila, že alveolární echinokokóza patří mezi nejzávažnější parazitární onemocnění a v neléčených případech může skončit smrtí . "Onemocnění má však velmi dlouhou inkubační lhůtu a často trvá pět až deset let, než se projeví první příznaky infekce. Proto se prakticky nedá zjistit, kde a jak se pacient nakazil , "přiblížila Antolová s tím, že stále však jde o onemocnění, které lze považovat za vzácné, a ne všichni jsou na onemocnění. "Je potvrzeno, že většina lidí se po kontaktu s vajíčkem parazita nenakazí a onemocnění u nich nikdy nevznikne," zdůraznila.

 

Antolová připomněla, že při echinokokóze, stejně jako při mnoha jiných parazitárních onemocněních, je nejdůležitější hygiena, zejména mytí rukou, především po práci s půdou nebo po pobytu v lese . "Důležité je i mytí ovoce a zeleniny, případně jejich tepelná úprava. Opět, týká se to zejména ovoce a zeleniny, které byly nebo mohly být v kontaktu s půdou, kde se vajíčka tasemnice nacházejí nejčastěji , "uvedla.

 

Zdroj článku

 

Náš komentář:

Echinokokóza je nejběžnější parazitóza chovatelů psů a koček, není to onemocnění jen lišek a vlků. Dá se říci, že Echinokoka granulosus nebo multilocularis vídáme nejméně u každého druhého chovatele psů nebo koček. Cysty běžného echinokoka připomínají nádor. Tuto nákazu může chytnout i zahrádkář nechovatel, přes jehož zahradu běhají cizí kočky a vykonávají tam svou potřebu.

Hana Bláhová